fbpx

Dajte novi efekat vašem dizajnu i napravite višebojne aplikacije! Siser folije za tekstil pružaju veliki broj mogućnosti za pravljenje više slojeva, ali moramo biti pažljivi koje ćemo folije stavljati jednu na drugu. Svi Siserovi proizvodi u svojim tehničkim karakteristikama imaju navedeno da li mogu biti upotrebljeni za slaganje slojeva ili ne.

Neki od saveta koje imamo za vas su:

1.Secite blizu

Kada sečete vaš urađeni dizajn sa tabaka ili rolne folije, važno je da sečete što je bliže moguće iz nekoliko razloga:

  • Štedite na materijalu
  • Omogućava vam da nanesete više dizajna istovremeno – uštedite na vremenu produkcije sečenjem blizu završene grafike. Folije i nosači će se zalepiti jedno za drugo umesto na odeću, ali ako su isečeni blizu ivice grafike možete izbeći to preklapanje na majici i dodati više boja odjednom.
  • Smanjuje mogućnost neželjenog utisnuća na prvom sloju – ako neprekidno dobijate utisnuća, pogledajte naš savet #3. Ako se problem ponovi, smanjite pritisak.

2.Kratko presovanje

Znate kako pri pečenju možete nešto da ne ispečete dovoljno, ispečete baš idealno ili prepečete do ugljenisanosti? Pa rad sa termo transfer folijom je sličan tome. Ne želite da ne zapečete dovoljno jer odlepljivanje može biti uzrokovano i prekratkim i predugim vremenom presovanja. Ako radimo slojeve, važno je da zapamtimo da će svaki naredni sloj primiti toplotu svakog narednog presovanja. Ako presujete 4 sloja, a svaki je preporučen po 15 sekundi, prvi sloj će biti presovan CEO MINUT, što će ga učiniti ugljenisanim kolačićem

Presujte 15 sekundi samo poslednji/gornji sloj za finalno fiksiranje.

  • Sprečite prepečenost – Svako presovanje treba da se uradi sa zaštitnim papirom. Pogledajte savet #3 za objašnjenje.
  • Sprečite skupljanje folije – Prepečenje folije dovodi do njenog skupljanja! Kratko presovanje smanjuje skupljanje na vašoj odeći. Ovo je posebno važno za održavanje idealne grafike.

3.Koristite zaštitni papir

Siser u ponudi ima nelepljive zaštitne papire koji se mogu koristiti više puta, ali ako ih nemate pri ruci možete koristi i parče višenamenskog papira ili parče 100% pamuka. Prednosti upotrebe zaštite su:

  • Sprečava skupljanje folije
  • Štiti tekstil
  • Štiti foliju

Prethodno naneta folija bez nosača (kao prvi sloj višebojne aplikacije) može da se istopi i ostavi ostatke lepka na ploči prese. Ostatak lepka na ploči možda neće biti uočljiv, ali će na sledeće presovanje bez zaštite možda dovesti do ulepljivanja dela tog lepka na tekstilu. Zaštitni papir takođe nudi i zaštitu od spaljivanja odeće koja je osetljiva na visoke temperature.

  • Ublažava tragove nosača

Sećate se onih problematičnih tragova o kojima smo pričali u savetu #1? E pa lako se rešavaju uz pomoć ovog trika. Upresujte foliju sa nosačem 1-5 sekundi, nakon toga skinite nosač, stavite zaštitni papir i presujte ostatak navedenog vremena. Skidanje nosača rano sprečava da se ureže u donji sloj, a presovanja sa zaštitom niveliše bilo kakve tragove.

4.Gliter je samo gornji sloj

Gliter je zvezda naše ekipe, tako da nikad ne ide na dno! Ima nešto i u dugotrajnosti, OK u stvari je cela poenta u dugotrajnosti. Tekstura koju ima gliter ne pruža dobru podlogu za ređanje drugih folija po njoj, tako da može doći do odlepljivanja prilikom pranja. Tako da Gliter i Holografik serije idu uvek i samo na vrh!

5.Predlozi za pranje

Prvo pranje treba da bude nakon 24h. Lepku treba neko vreme da postane imun na pranje i mehanička oštećenja. Pogledajte preporučene temperature pranja za svaki od proizvoda. Na primer klasičan fleks se pere na 60°C, a Gliter na 40°C.

Verovatno ste do sada bili u prilici da folija koju nanosite na tekstil neće adekvatno da se zalepi. Ovo su neki od najčešćih razloga zbog kojih se vaša folija ne drži za tkaninu.

1) Tkanina na koju nanosite foliju – proverite oznaku na majici, od kog se materijala sastoji, jer određene folije nisu kompatibilne sa određenim materijalima poput najlona ili sublimiranog poliestera.

2) Da li na materijalu postoje debeli šavovi, dugmići… – ukoliko postoje na tom delu materijala mogu predstavljati problem kod nanošenja te bi trebalo koristiti jastučiće za prenos, koji bi trebalo da podignu određene delove i obezbede vašem dizajnu glatku i ujednačenu površinu.

3) Da li se pridržavate uputstava za upotrebu – svaki od materijala ima određene načine nanošenja pritisak, temperaturu, vreme nanošenja i obavezno je pratiti ta uputstva kako bi rezultat bio najbolji.

4) Skidanje zaštitnog sloja, hladno ili vruće – kod nekih materijala nosač se skida odmah nakon apliciranja na tekstil, dakle na vruće, dok je kod drugih potrebno potpuno ohladiti aplikaciju. Nepravilno skidanje tog zaštitnog sloja takođe može uticati na krajnji rezultat.

Detaljnije o savetima pogledajte u Siser blogu –  ovde.

Izdvojili smo za vas Siser blog sa korisnim savetima o pravilnom pozicioniranju materijala na tekstil pre konačnog termo transfera. Samo određivanje pozicije može doneti puno poteškoća te evo nekoliko smernica:

Front ( kvadrantni dizajn ) – Napravite središnju liniju i izmerite 5cm od dekoltea, duž vertikalnog nabora. Predložena veličina aplikacije 20x20cm. Savet: Najbrži način za pronalazak središta je da majicu presavijete na pola i uglačate.

Across chest ( horizontalni dizajn ) – Postavite dizajn u predelu gornjeg dela grudi iznad linije pazuha. Predložena veličina aplikacije 10x25cm.

Left/Right chest ( leva/desna strana) – Odredite vertikalnu liniju koja će početi sa strane okovratnika i vodoravnu koja će započeti šavom pazuha. Tamo gde se ove linije seku treba postaviti dizajn. Predložena veličina aplikacije 9x9cm. Savet: Ne postavljajte dizajn previše levo ili desno da ne bi završio u predelu pazuha.

Left/Right ( levo/desno vertikalno ) – Levi ili desni kraj okovratnika uzmite za referencu da biste centrirali dizajn, a zatim eksperimentišite sa visinom. Ovaj položaj je idealan za aplikacije sa slovima. Predložena veličina 30x10cm. Savet: Visina dizajna zavisi od veličine istog.

Left/Right sleeve ( levi/desni rukav ) – Centrirajte dizajn na rukavu, ako je širok poravnajte ga vodoravno. Predložena veličina 8.5×8.5cm. Savet: Da biste sprečili stvaranje šavova koristite Siser jastučiće za termo transfer.

Kao što ste primetili veličina vašeg dizajna je veoma važna. Prava veličina vam može uštedeti puno vremena a i novca. Iz Sisera savetuju da uvek proverite bar dva puta veličinu pre samog apliciranja.

Većini nas se u nekom trenutku javila potreba za promenom boje vozila. Automobil u neku ruku predstavlja deo naše ličnosti, pa tako smele boje i neobični dizajn ostavljaju trajni utisak. Vozila masovne proizvodnje imaju ograničenu paletu boja, tako da smo navikli da iznova gledamo iste boje vozila. Transformacija vozila iz generičkog u novi pojačava identitet i pomaže drugima da nas pamte. Mnoga preduzeća biraju ovaj način predstavljanja svojih usluga ili proizvoda, čak vrlo često izdvajaju i veće sume novca da ih neko na taj način reklamira. Prepoznatljivost brenda raste i izaziva se opšti utisak napredovanja određene firme. Bilo da je iz ličnih ili pak promotivnih razloga promena izgleda vozila nam je sada lako dostupna.

Za promenu boje imamo dve opcije: oblepljivanje vozila folijom i farbanje vozila. Glavna razlika je što je farba trajna opcija, dok je folija uklonjiva. Ipak za kakav ćete se preobražaj odlučiti zavisi od vaših ciljeva i potreba.

Oblepljivanje vozila predstavlja lepljenje prilagođenih nalepnica na karoseriju kako bi se delimično ili u potpunosti transformisao izgled vozila. Svaki deo nalepnica se pažljivo nanosi, nakon čega se termički obrađuje kako bi se lepak aktivirao i zalepio foliju na vozilo. Nalepnice ne utiču na fabričku boju vozila, te se nakon njihovog uklanjanja vraća prvobitna boja vozilu.

Farbanjem vozila menja se celokupna boja vozila. Potrebno je pre nanošenja boje dobro očistiti, odmastiti i izbrusiti auto. Nakon što se svi slojevi farbe nanesu i osuše, nanosi se i poslednji lak sloj.

Dok se zbog raznovrsne ponude varijanti folija ( sjajna, mat, cameleon, hrom, sa efektom galaxy i šljokica…) ili raznih dizajna odštampanih na auto folijama za štampu, može postići izvanredan efekat i dobiti vozilo koje prosto pleni, farbanjem se postiže efekat potpuno novog vozila.

Postavlja se pitanje šta je cenovno povoljnija varijanta? Što se cena izrade tiče, obe opcije su cenovno maltene u istom rangu. Jedino što je u većini slučajeva dizajn izgleda nalepnice kod oblepljivanja uključen u cenu.

Koji je postupak brži i lakši? Farbanje vozila je dugotrajan postupak. Potrebno je više vremena za pripremu i nanošenje slojeva farbe plus završnog sloja, tako da postupak traje i do dve nedelje. Oblepljivanje vozila folijom je znatno brži i jednostavniji proces, jer se radi o nanošenju jednog sloja folije i eventualno drugog sloja laminacije preko odštampanih aplikacija, za šta je potrebno nekoliko dana.

Šta traje duže? Koliko traje farbanje zavisi od kvaliteta rada i brige posvećene održavanju vozila. Oblepljivanje folijom u zavisnosti od boje i sastava same folije može trajati i do 10 godina.

Ono što je bitno napomenuti je da je oblepljivanje folijom fleksibilnija varijanta jer nudi mogućnost takođe jednostavnog uklanjanja. Što je i povoljnija varijanta u situacijama kada je potrebno promeniti namenu vozila ili ga prodati. Jednostavim uklanjanjem folije autu se vraća prvobitni izgled.

Za koju ste vi varijantu?

Za više informacija oko pravilnog odabira folija kontaktirajte nas.

Gore